דף בית | אודות הארגוןאלבומיםספר מבקרים | צרו קשר
 

אודות הארגון - "פעם שומר - שומר תמיד!"

באוקטובר 2008 הוקמה ההתארגנות שנועדה להקיף את בוגרי השומר הצעיר  לדורותיהם.
שומר פעם – שומר תמיד, ידענו זאת ואהבנו לחשוב ולאמור כך. ובמשך השנים גילינו את האמת מאחרי האמירה.  בכל מקום ובכל זמן, בכל תחום שפעלנו, הפגישו אותנו החיים עם אנשים שמצאנו בהם שותפים קרובים, שחשנו כלפיהם קירבה לא תמיד מובנת מאליה, עד שגילינו מאיזה קן ומאיזה גדוד הם, וכבר ידענו עליהם המון, וחייכנו בהכרה: כי שומר פעם - שומר תמיד.

זה הרקע  ל"שומר תמיד". העבודה הגדולה הזאת נעשית בעזרת 'יד יערי' ומאות מתנדבים בארץ ובתפוצות. אך לא הנוסטלגיה היא המניע להתאגדות הזו  ומטרותיה נטועות דווקא בהווה ובעיקר בעתיד. ואת המשמעות לכך אנו מוצאים במעקב קצר אחר תולדותיה של תנועת הנוער שלנו שלא חדלה מפעולתה החינוכית גם בשעות המשבר והאימה הקשים ביותר.

חניכי ובוגרי השומר הצעיר היו חלוצי העלייה השלישית, הם שייסדו את הקבוץ הארצי, ובבוא עת שואה על עמם, התייצבו הצעירים האלה בראש המרד בגטאות ותנועות ההתנגדו. הם נטלו חלק בכל המשימות  שאפשרו את הקמתה של מדינת ישראל, בהתיישבות, בפלמח, בהגנה, בהעפלה ובקליטת העליה.
נוסף על כל אלה הקימה תנועת הנוער את קיניה בכל רחבי הארץ בערים ובכפרים, באזורי הפיתוח של הנגב והגליל ובשכונות המצוקה כמו הקטמונים בירושלים וג'סי כהן בחולון. התנועה הזו שערכי היסוד המנחים שלה היו ונשארו האמונה בשוויון ערך האדם, בציונות, ובתקווה לשלום, עדיין חיה ונושמת ופועלת בכל רחבי הארץ. והיא עושה זאת בדרכה החינוכית, החווייתית האופיינית לתנועת הנוער. במסגרת המבוססת על נוער שמדריך נוער, מדריך לפיתוח אחריות, לעצמאות, לאהבת הארץ,ליחס לזולת ועזרה הדדית ולחשיבה ערכית על ידי פיתוח הווי נעורים תוסס וייחודי המתרחש בתוך החברה ולא בשוליה.
בחברה הישראלית המצויה היום במשבר עמוק כל כך של התפוררות , אבדן זהות ואבדן הסולידריות, יכולה פעילות כזו של תנועת נוער לעשות את ההבדל בין יאוש ועזובה, לבין מיצוי כוחו של הנוער לשנות ולהשפיע על גורלו.

אך דווקא בשעה זו על הרצף ההיסטורי נשאר השומר הצעיר קצת מיותם מן המבוגר האחראי אותו בעצם ייסד וממנו שאב את משמעות קיומו ואת משאביו במשך דורות. הקבוץ הארצי שהוא גולת הכותרת של ההגשמה השומרית, צמח וגדל, התפתח ושגשג במשך השנים ובכל אלה לא חדל מלטפח את תנועת הנוער שלו בארץ ובתפוצות והתברך בה וראה אותה כנושאת את ערכיו ואת בשורתו החינוכית.

עד שלאחרונה חדל הקיבוץ הארצי להתקיים כתנועה. לא חדלו קיבוציו חלילה, ולא חבריו וחברותיו והנוער הצומח בהם. כל אלה קיימים וצועדים אל העתיד בשבילים שונים ומגוונים. רק הקבוץ הארצי כתנועה חדל.  ואת החלל הזה עלינו למלא.
מטרות ההתאגדות הן לכנס את בוגרי השומר הצעיר לדורותיהם וליצור מסגרת חברתית ארגונית לבוגרים המעניינים בכך, לקדם את תרבות השוה"צ, רוחו ומורשתו, ולהגביר את השפעתם על החברה הישראלית,להשתלב ולהוות עורף תומך לפעולת תנועת הנוער השומרית,להרחבת פעילותה החינוכית ועל העמקת והעצמת השפעתה על הנוער היהודי באשר הוא ועל עתיד החברה בישראל.

בהיותכם חלק מן הסיפור השומרי בעבר אנו מצפים להשתתפותכם בהבטחתו לעתיד.

95 שנה לתנועת השומר הצעיר, 80 שנה לקיבוץ הארצי
חומר ארכיוני: "יד יערי"  |  מפיק: יונתן עמירן - יקום

 


 

 


 

 


 

 


 

 

עיצוב האתר: עיצוב. קבוצה יוצרת - שער הגולן | צלליות: מאיר גור אריה | תצלומים באדיבות ארכיון גבעת חביבה | כל הזכויות שמורות © 2008 | sitemap
גבעת חביבה יד יערי תנועת השומר הצעיר הקיבוץ הארצי קיבוצי השומר הצעיר צוותא מועצה אזורית מנשה כתבה באתר מוטקה פרימור